Saturday 6 April 2013

Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran 1

Tarikh / Hari         : 08 Oktober 2012 / Isnin
Masa                    : 12.15 - 1.15 petang
Kelas                    : 6J
Bil. Murid             : 46 orang
Mata pelajaran     : Bahasa Melayu
Tema / Tajuk        : Seni Tradisi Kebanggaan Kita / Permainan Tradisional Kita
Kemahiran            : 9.2 Mengenal pasti maklumat dan mencatat nota daripada bahan
                                    yang dibaca.
                              5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi
                                    yang betul dan memahami perkara yang dibaca.
Objektif                : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat;
                              i) mencatat isi-isi penting daripada petikan yang dibaca dengan
                                 melengkapkan peta minda yang diberi.
                             ii) menulis jawapan yang betul bagi setiap soalan pemahaman yang
                                 diberi berdasarkan petikan yang dibaca.
Pengetahuan sedia ada : Murid pernah diperkenalkan dan diberi pendedahan serta
peluang bermain permainan tradisonal semasa di Tahun 5 dan aktiviti kokurikulum.
Bahan bantu mengajar  : Gambar permainan tradisional, borang grafik, lembaran kerja.
Nilai                            : Menghargai.

Set induksi (5 minit)
Isi pelajaran  ; menamakan jeins-jenis permainan tradisional - sepak raga, wau, gasing,
congkak.
Aktiviti guru dan murid;
 a) Guru memaparkan gambar-gambar permainan tradisional dan murid-murid
     menamakan permainan yang ditunjukkan.
 b) Guru meminta murid menyatakan perbezaan umum antara permainan tradisional
     yang ditunjukkan. Murid menyatakan perbezaan dari segi - bilangan pemain,
     alatan yang digunakan, cara-cara bermain.
BBM - gambar permainan tradisional.
Nilai - menghargai

Langkah 1 (15 minit)
Isi pelajaran : petikan teks 'Permainan Tradisional'
Aktiviti guru dan murid;
 a) Guru mengedarkan petikan teks dan meminta murid membaca senyap petikan
      tersebut.
 b) Guru memilih empat orang murid untuk membaca kuat petikan.
 c) Murid dan guru bersoal-jawab tentang petikan.
     Contoh soalan - apakah permainan tradisional yang biasa dimainkan di
                              Kelantan?
                            - berapa orang pemainkah bagi permainan congkak?
                            - di manaakah gasing dimainkan?
BBM : Petikan teks permainan tradisional.

Langkah 2 (15 minit)
Isi pelajaran : menganalisis dan mencatat isi penting.
Aktiviti guru dan murid;
 a) Murid berbincang di dalam kumpulan untuk menyenaraikankan isi-isi penting
     dalam bentuk minda.
     Contoh - permainan tradisional warisan negara.
                  - congkak digemari wanita
                  - sepak takrawa masih gigemari.
                  - gasing terkenal di Pantai Timur.
 b) Murid menyatakan isi-isi penting yang diperoleh dan guru mencatat
     jawapan murid di papan putih.
 c) Guru memberikan rumusan tentang jawapan murid.

Langkah 3 (10 minit)
Isi pelajaran : Tatabahasa - kata adjektif.
Aktiviti guru dan murid;
 a) Guru menerangkan maka kata adjektif dan meminta murid mengenal
     pasti kata adjektif yang terdapat dalam petikan.
 b) Murid menyatakan kata adjektif yang diperolehi dari petikan.
     Contoh : maju, lapang, tebal, popular, terkenal, muda.
 c) Murid membina ayat berpandukan kata adjektif yang disenaraikan
     secara lisan.

Langkah 4 (10 minit)
Isi pelajaran : Latihan pemahaman
Aktiviti guru dan murid;
 a) Guru mengedarkan lembaran kerja.
 b) Murid menjawab soalan pemahaman yang diberikan.

Penutup (5 minit)
Isi pelajaran : Rumusan
Aktiviti guru dan murid;
 a) Guru membimbing murid untuk membuat rumusan tentang hasil
     pembelajarn.
 b) Guru membuat rumusan akhir tentang isi pelajaran.

No comments:

Post a Comment